חיפוש
חיפוש לפי כותר או מחבר:
 
בקטגורייה:
חפש רשימת חנויות
חדשות ומבצעים
חשיפה לחשיפה לצלילים מספרים/קוראים ולומדים בהנאה/חשבון 10 03-5597060 או shelly@rachgold.co.il
תכנית הלימודים של משרד החינוך יודעים לכתוב לפי תוכנית הלימודים של משרד החינוך? 03-5597060 או shelly@rachgold.co.il
דוגמאות ומידע
חזור
שפה במחשבה תחילה

התכנית "שפה במחשבה תחילה"/ ד"ר שירלי הר-צבי

התכנית "שפה במחשבה תחילה" פותחה וחוברה ב"מרכז חדד" ע"י ד"ר רחל שיף, ד"ר שירלי הר-צבי (הכהן) ושני לוי-שמעון. התכנית מיועדת לתלמידים מכיתה ב' עד כיתה ד', הלומדים במסגרת תכנית הלימודים בכיתה "רגילה", וכן לתלמידים בוגרים יותר במסגרת הוראה מתקנת. התכנית מבוססת על ממצאים מחקריים עכשוויים בנושא התפתחות האיות והקריאה ואודות ידע המילה.

מטרות על של התכנית:

  1. שיפור יכולות הקריאה – פענוח ושטף באמצעות אנלוגיות פונולוגיות (בהן מודגשים צלילי המילה) ומורפולוגיות (בהן מודגשים צורני התוספת ותבנית המילה).

  2. שיפור יכולת הכתיב באמצעות לימוד שיטתי ומובנה של צורני התוספת ושל השורשים בשפה.

  3. שיפור יכולת הבנת הנקרא –הקניית אסטרטגיות להבנת טקסט דרך חשיפה למבנים שונים של טקסטים (נרטיביים ואינפורמטיביים).

  4. פיתוח יכולת ההבעה בכתב.

  5. פיתוח יכולת החשיבה: היכולת לדייק, למיין, להשוות, להכליל ולבצע היקשים.

  6. הרחבת אוצר המילים.

 

מבנה התוכנית

התכנית כוללת שני ספרים, ולכל ספר מצורף מדריך למורה. בכל ספר יש פעילויות מסוגים שונים - דפי עבודה, משחקים, סיפורי-עם, פירושי מילים, כללי כתיב ועוד - ובעזרתן הלימוד הופך לתהליך חווייתי, המסייע להפנמת הכללים ולזכירת כתיב נכון של מרב המילים.

הספר הראשון עוסק בהיקשים פונולוגיים ונקרא "צלילים" (מיועד לכיתות ב').

הוא דורש מודעות לתנועות ולעיצורים. הוא כולל אנלוגיות מסוג: החלפה, השמטה, או הוספה של תנועות ועיצורים, באתרים השונים של המילה (בתחילת המילה, בתוכה ובסופה) וחוקי כתיב מורפו-פונולוגיים. נמצא, כי ידע פונולוגי ומורפו-פונולוגי מסייע לרכישת הקריאה והכתיב הנכון. בנוסף, מובאות למורים יחידות לימוד בנושאים הבאים: טקסטים נראטיביים ואינפורמטיביים, שורשים ומשפחות מילים, אסטרטגיות מיון וארגון מידע.

הספר השני בתכנית עוסק בהיקשים מורפולוגיים ונקרא "תבניות" (מיועד לכיתות ג').

ידע מורפולוגי כולל ידע על מבנה המילים במונחים של אותיות שורש וצורני תוספת. נמצא, כי ידע מורפולוגי מסייע ליכולות הקריאה והאיות. בספר זה כל יחידה עוסקת בהקניית צורן (מורפמה) אחר; צורן הנקבה, צורן הריבוי, צורני הצירוף- וי"ו החיבור וה"א הידיעה, מוספיות בעבר, בעתיד ובהווה וצורני השייכות. בנוסף, מובאות למורים יחידות לימוד בנושאים הבאים: פיתוח ההבעה בכתב תוך שימת דגש על פיתוח במודעות התחבירית והקניית מבני טקסט שונים (מיפוי טקסטים אינפורמטיביים וכתיבת טקסטים על-פי מבנה נתון).


 

תכנית ההתערבות "שפה במחשבה תחילה" מופעלת באזורים שונים בארץ (הוד השרון, רעננה, רמת-גן ועוד) ע"י מדריכות שהוכשרו ב"מרכז-חדד". כל המדריכות בוגרות תואר שני בחינוך מיוחד, שעברו הכשרה באבחון דידקטי ובנוסף קיבלו הכשרה בתכנית הספציפית. בתחילת התכנית המדריכות מעבירות אבחונים קבוצתיים ואינדיבידואליים לכל התלמידים שמשתתפים בתכנית. לאחר ניתוח ממצאי האבחון, מועבר לבית-הספר קלסר ובו תוצאות האבחונים, שבו מצוינות נקודות החוזק של כל תלמיד ותלמיד ושל הכיתה כולה ובאלו תחומים יש לקדם את כל הכיתה וכל תלמיד בנפרד.

לאחר הצגת האבחונים המדריכה מגיעה מידי שבוע, בשעות הבוקר להדרכה אישית של הצוות הפדגוגי. בנוסף, היא נכנסת לכיתות ומעבירה שיעורי הדגמה, או צופה בשיעורים שהמורות מעבירות ונבנו על פי העקרונות שהוקנו במהלך ההדרכה האישית או הקבוצתית, או יושבת יחד עם התלמידים המתקשים בשיתוף עם מורת מתי"א והמחנכת במטרה לבדוק דרכי לימוד המתאימות לילד הספציפי במסגרת הכיתה.

בסיום השנה, המדריכה מעבירה שוב את סוללת האבחונים (כולה או חלקה) כדי לבדוק את התקדמות הילדים באופן אישי וכיתתי, במטרה להציב מטרות חדשות להמשך הלימוד.

תכנית ההתערבות פועלת זו השנה השישית. בניתוחים סטטיסטיים ואיכותיים נמצא, כי חל שיפור ביכולותיהם של התלמידים הן ברמת החשיבה והן ברמת הקריאה, הכתיבה והבנת הנקרא. כמו כן חל שיפור משמעותי במוטיבציה ובתחושת המסוגלות העצמית.

אני חושבת שכאשר התכנית מועברת בדרך המוצעת כאן, ע"י מדריכות שהוכשרו באופן שציינתי לעיל, יש יתרון גדול. מעבר לכך שבעזרת המדריכות המורות מעבירות את התכנית באופן הטוב ביותר, הן מקבלות לכיתתן "כוח עזר" מקצועי ביותר, המומחה בתחומי הקריאה והכתיבה ויכול לתת מענה גם לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים בתוך הכיתה.

להערות ולתגובות, המייל שלי הוא- sharzvi@bezeqint.net

והפלאפון הוא- 0506376108

אפשר לרכוש את הספרים – "שפה במחשבה תחילה- צלילים" ו"שפה במחשבה תחילה- תבניות" וכן את ערכת המשחקים בהוצאת "רכגולד"- 03-5597060.

צוות המדריכות מעביר גם הרצאות אודות התכנית "שפה במחשבה תחילה" באופן ספציפי וכן אודות הכתיב והקריאה באופן כללי.

 

להורדת הטופס לשליחה בדואר לחץ כאן
להזמנה דרך אתר נא למלא את הטופס
שם פרטי:
שם משפחה:
דוא"ל:
טלפון:
תפקיד בבה"ס:
כתובת למשלוח:
שם המוסד:
עיר:
סמל מוסד:
חזור
אנו משתמשים במערכת שליחת ניוזלטר שלח מסר